Dezinfekce a péče o ruce – základ správné hygieny ve zdravotnictví
1. Provádění hygienické dezinfekce rukou (HDR)
Za vhodný způsob dezinfekce rukou, jejímž cílem je odstranění patogenů, se považuje používání alkoholových dezinfekčních přípravků.
Světová zdravotnická organizace je doporučuje jako zlatý standard z následujících důvodů – jsou efektivní, rychlé a nepoškozují pokožku.
Prvním alkoholovým přípravkem na světě bylo Sterillium®. Díky aktivnímu složení s maximální účinností a příznivými dopady na kůži je ve zdravotnických zařízeních víc než oblíbené. Za téměř 60 let prokázalo svůj přínos a stalo se v oboru normou.
Jaká je nejlepší technika pro efektivní dezinfekci rukou?
HDR se provádí před a po kontaktu s pacientem, před aseptickými činnostmi a po přijití do styku s biologickým materiálem, tedy po každém sundání rukavic. Při hygienické dezinfekci je důležité postupovat systematicky.
- Začněte nanášením dostatečného množství dezinfekčního přípravku na ruce.
- Zaměřte se na všechny části. A to včetně palců, kloubů, míst mezi prsty a pod nehty, které jsou často přehlíženy a bývají nejvíce pokryty bakteriemi.
- Je důležité udržovat ruce vlhké dezinfekčním přípravkem po celou dobu expozice.
- Ta má trvat nejméně 30 sekund. Jedná se o dobu obecně považovanou jako nezbytnou k zajištění účinné inaktivace většiny mikroorganismů.
2. Péče o pokožku a prevence jejího poškození
Význam péče o pokožku je nezastupitelný. Jen zdravou, tzn. měkkou, pružnou a hydratovanou pokožku, lze totiž úspěšně dezinfikovat. Z toho důvodu doporučujeme se vyhýbat činnostem, které ji poškozují. Typicky se jedná o:
- Časté mytí rukou vodou a mýdlem,
- používání horké vody nebo alkalického mýdla,
- dlouhé nošení rukavic,
- kontakt s chemikáliemi, např. na dezinfekci povrchů.
Jaký dopad má příliš častá dezinfekce na pokožku rukou?
Nadbytečné dezinfikování může vést k vysušení pokožky a podráždění. Proto je důležité po dezinfekci použít hydratační přípravky jako Baktolan®. Přispívají ke zdraví a hydrataci kůže. Baktolan lotion je emulze pro normální pokožku. Baktolan balm zase vyživuje pokožku suchou a citlivou.
Jak často by měl zdravotník provádět hydrataci pokožky?
Hydratační krémy a emulze se doporučuje používat pravidelně, ideálně po každé dezinfekci rukou. Pomáhají udržet pokožku zdravou, čímž zlepšují efekt dezinfikování.
3. Mytí rukou ve zdravotnických zařízeních
Zdravotník by si měl mýt ruce mýdlem a studenou (nejvýše vlažnou) vodou jen tehdy, pokud má ruce viditelně znečištěné.
Není vhodné používat alkalická mýdla, ale mycí přípravky s pH přibližně 5,5, čili neutrálním k pokožce.
Takovým výrobkem je např. Baktolin pure. Po umytí se ruce důkladně opláchnou a osuší jednorázovým ručníkem.
4. Používání jednorázových rukavic
Rukavice se mají používat při kontaktu s krví, mokvajícími ranami či tělesnými tekutinami. Je dobré si uvědomit, že rukavice nenahrazují hygienu rukou.
Patogeny se rukama v rukavicích přenášejí stejně jako rukama bez rukavic.
Proto při přechodu od jednoho pacienta ke druhému nebo při přechodu z kontaminované části těla na čistou rukavice sejměte, proveďte HDR a v případě potřeby si nasaďte rukavice nové.
Dnes se čím dál větší oblibě těší nepudrované vyšetřovací rukavice jako například Maxsafe latex, u nichž není nezbytné ruce po sundání rukavic mýt. Kromě těchto latexových dále doporučujeme i nitrilové rukavice bez pudru jako Blue Sail nitril nebo Maxsafe nitril.
5. Správná hygiena a dezinfekce rukou – shrnutí
V článku jsme se zaměřili na hlavní aspekty hygieny a dezinfikování ve zdravotnických provozech.
- Zdůraznili jsme důležitost hygienické dezinfekce rukou pomocí alkoholových přípravků jako Sterillium®, které platí za nejlepší možnou praxi v oboru.
- Také jsme zmínili význam péče o pokožku, při níž produkty jako Baktolan® pomáhají udržet zdravou a hydratovanou pokožku. Jen taková zaručuje účinnost dezinfekce.
- Důležité je také správné mytí rukou a používání jednorázových rukavic.